Rynek mieszkań i wpływ optymalizacji podatkowej na szybko rosnące ceny.

Nie każdy prowadzi firmę więc logicznym jest, że nie każdy orientuje się w sposobach inwestowania firmowego kapitału mającego na celu płacenie niższych podatków. Każdy jednak ma potrzebę mieszkaniową i ceny nieruchomości wpływają na nasze życie. Warto więc zrozumieć jak bardzo system podatkowy uprzywiejował inwestorów i dlaczego biznes typu wynajem/airnb tak bardzo się opłaca.

Jednych stać na mieszkania więc mają ich kilka, drudzy muszą je od nich wynajmować. Osoby posiadające kapitał i zdolności inwestycyjne to często przedsiębiorcy. Bardzo liczna w Polsce grupa mająca około 2.5 mln podmiotów. Polski system podatkowy mocno obciąża potencjał zysków więc normalną sprawą jest optymalizacja podatkowa która zwiększa rentowność kapitału którym dysponuje przedsiębiorca. Legalna optymalizacja podatkowa polega najczęściej na wykorzystaniu możliwych ulg i ponownym zainwestowaniu zysków firmy. Można to zrobić naprzykład kupując mieszkanie, a następnie wprowadzając je do majątku firmy.

Najczęściej z racji na niższe koszty rekomenduję wzięcie kredytu hipotecznego na prywatną osobę, i późniejsze przekazanie go do majątku firmy. To co zyskujemy to korzyść wynikająca z amortyzacji oraz odliczenia kosztów od raty odsetkowej. Dla założenia przyjmijmy, że nieruchomość kosztuje 500 tysięcy złotych. 10 letnia amortyzacja sprawia, że każdego miesiąca płacimy 792 zł podatku mniej. Odliczenie odsetek przy założeniu łącznego kosztu kredytu na poziomie 250 tysięcy zł daje nam 132 zł miesięcznej korzyści przez kolejne 30 lat. Sens inwestowania w nieruchomości wiąże się z kalkulacja dotycząca możliwej kwoty odstępnego. Rata kredytu na 450 tysięcy zł to 1780 zł miesięcznie. Takie mieszkanie można wynająć za 1800-2200 zł. Od wielu zmiennych zależy czy zarobimy 20 zł czy 420 zł.

Bycie uzależnionym od wielu czynników to ryzyko. Przedsiębiorcy zmniejszają je osiągając pewny zysk związany z niezapłaceniem podatku. Ich sytuacja jest każdego miesiąca lepsza o 925 zł, a to stanowi 50% kosztu zakupu nieruchomości. Właśnie dlatego nieruchomości uważane są za pewną inwestycje. Dlatego ich ceny w ostatnim czasie mocno poszybowały a coraz więcej mieszkań mimo, że chwilowo stoją puste nadal stanowi opłacalny interes dla ich właścicieli.

Warto wspomnieć o kilku technicznych kwestiach. Mieszkanie może być naszym kosztem, gdy jednocześnie stanowi dla nas przychód. Wiąże się to z zapłaceniem podatku od zysku. Gdy wynajmujemy mieszkanie prywatnie płacimy 8.5% lub 12.5% stawki ryczałtu. W przypadku rozliczania mieszkania w działalności płacimy taki podatek jaki w danym miesiącu został nam naliczony. Od bazowej stawki 17% lub 19% odliczamy masę różnych kosztów. Przeciętnie łączna stawka opodatkowania nie powinna przekraczać 5-8%. Sprawia to, że płacimy podatek porównywalny lub niższy w stosunku do ryczałtu. Sprzedanie takiego mieszkania zwalnia nas z podatku jeśli w ciągu dwóch lat środki przeznaczymy na refinansowanie ich na cele mieszkaniowe. Sposób ten można więc wielokrotnie powielać. To tylko jeden z wielu sposobów na niższe podatki. Jeśli nie masz pomysłu na niepotrzebne koszty i płacisz wysoki podatek mogę Ci pomóc.

pokaż spoiler spoiler #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #podatki #b2b #programista15k #finanse #ekonomia #gospodarka #oszczedzanie #pieniadze #inwestycje #firma #dzialalnoscgospodarcza